0 کالا
 
منوی کاربران
 

مقایسه انتقال دین و تعهد در حقوق ایران

مقایسه انتقال دین و تعهد در حقوق ایران
برای تصویر بزرگتر کلیک نمایید
قیمت: 2,500,000 ریال
دسترسی: موجود
نوع: ویرایش1391
سازنده: اکسیر مدیریت
میانگین رتبه: رتبه داده نشده

 تعهد با هر دو چهره خود أعم از دين و طلب، از گذشته امري شناخته شده براي بشر بوده است، چندان كه به جرأت ميتوان گفت پديدة ديون از قدمتي به فراخناي تاريخ حقوق بشر برخوردار است. اسناد تاريخي و وثيقه هاي ديني به جاي مانده از اعصار گذشته حاكي از آن است كه مردم در كلية ادوار، معاملات و داد و ستدهايي را كه منجر به ايجاد حقوق ديني ميگرديده، انجام مي داده اند و اين نوع از نقل و انتقالات أمري مرسوم و متعارف نزد آنان بوده است، چندان كه مباحثي از قبيل تنزيل و بيع دين را نيز بايد از تراوشات فكري آن دوران دانست.

 امروزه نیز مبحث تعهدات را می تو ان مهم ترین موضوع حقوق مدنی بشمار آورد . از دوره حقوق رم این موضوع از نظر سازندگی ذهن و ایجاد و تقویت قوه استنباط برای دانشجویان رشته حقوق بسیار مهم تلقی می شود . در مبحث تعهدات مجموعه ای از روابط حقوقی که می توان گفت زندگی اجتماعی را تشکیل می دهد ، مورد مطالعه قرار می گیرد . قراردادهایی که هرکس در زندگی روزمره و هربنگاه اقتصادی برای ادامه حیات خود منعقد می کند موضوع این بحث است . مطالعه تعهدات از جمله به ما می آموزد که حقوق و تکالیف قراردادی چگونه به وجود می آیند ، چگونه زندگی می کنند و بالاخره چگونه از عالم حقوق رخت برمی بندند و نابود می شوند .

امروزه نيز حقوق ديني يا تعهدات به معناي خاص كلمه به منزله جزئي از دارايي اشخاص، محسوب مي شوند. شيوع و گستردگي تعهدات با ابعاد وسيع خود به حدي رسيده است كه اقتصاد جهاني بر أهرم هاي چشمگير بدهي ها و ديون استوار است. اين امر، مسائل متعددي را به دنبال داشته است كه پاسخگويي به آنها نيازمند تأمل و دقت نظر بيشتري است. در نگاه كلي، قراردادهايي كه ناظر به نقل و انتقالات ديني است به دو دسته تقسيم مي شوند. گاه ديون به طور مستقلّ و مجزّا از ساير عناصر دارايي، موضوع تراضي واقع م يشوند نظير آنچه در عقودي چون ضمان و حواله و وصيت به انجام تعهد اتفاق م يافتد و فقيهان نيز در ابواب مربوطه اشار هاي گذرا بدان داشته اند. از اين دسته قراردادها با توجه به مفاد تراضي طرفين مي توان به قرارداد انتقال دين، تعبير نمود، كه براساس آنها انتقال مستقيم دين، صورت م يپذيرد. اما همواره بدين گونه نيست، بلكه در پاره اي موارد، موضوع تراضي أمر ديگري است و انتقال ديون و تعهدات از توابع تراضي محسوب ميشوند.

لذا از اين دسته قراردادها مي توان به اسباب انتقال غيرمستقيم دين تعبير نمود. مصداق بارز آن مواردي است كه در اثر انتقال موقعيت قراردادي، منتقلٌ اليه قائم مقام ناقل در كليه تعهدات و حقوق مربوط به قرارداد أصلي م يگردد. 

از سوی دیگر علیرغم اهمیت موضوع و مصادیق فراوان آن ، تاسیس انتقال دین و انتقال طلب در متون و نصوص قانونی کشور ما صریحاً مذکور نیفتاده است و حتی در فقه نیز مبحث مستقل و مجزایی تحت این عنوان وجود ندارد و فقها صرفاً در خلال بحث از بعضی عقود همچون ضمان و حواله اشاره ای گذرا بدان کرده اند درحالیکه بر خلاف این وضع ،در حقوق بسیاری از کشورهای متأثر و ملهم از نظام حقوقی رومی ژرمنی عنوان و مواد قانونی ویژه ای بدان اختصاص داده شده و بعضاً احکام، شرایط و آثار آن را دقیقاً پیش بینی کرده اند .

 

نوشتن نظر
نام شما:


نظر شما: نکته: کد HTML مجاز نیست!

رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تصویر اضافه ای برای این کالا وجود ندارد.