0 کالا
 
منوی کاربران
 

وضعیت بازار غذا در شرایط حاضر و آینده

وضعیت بازار غذا در شرایط حاضر و آینده
برای تصویر بزرگتر کلیک نمایید
قیمت: 450,000 ریال
دسترسی: موجود
نوع: ویرایش1391
سازنده: اکسیر مدیریت
میانگین رتبه: رتبه داده نشده

 ررسی‌ها نشان می‌دهد متوسط مصرف سرانه غذا در 50 سال گذشته در جهان 20 درصد رشد کرده است که بخش مهمی از این بهبود در کشورهای درحال‌توسعه رخ داده، روند حاکم بر تولید و مصرف و تجارت جهانی محصولات کشاورزی به‌ویژه غلات در چند دهه اخیر از تحولات خاص برخوردار بوده است به‌نحوی‌که همراه با جمعیت رو به تزاید تولید و تجارت محصولات کشاورزی پاسخگوی نیاز بشر بوده است هرچند جمعیت گرسنه دچار سوء تغذیه نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز یافته است. پیش‌بینی مراجع بین‌المللی این است که در 40 سال آتی نیز سرانه رشد مصرف مواد غذایی حدود 12 درصد خواهد بود.
پیش‌بینی‌های سالانه رشد تولید سرانه محصولات کشاورزی در 10 سال آتی از سوی F.A.O. بیانگر آنست که از رشد جمعیت در جهان به مراتب بیشتر خواهد بود. این نشانگر بهبود نسبی تغذیه و مصرف مواد غذایی می‌تواند باشد ولی متأسفانه این رشد تولید محصولات کشاورزی نمی‌تواند تضمین‌دهنده تأمین امنیت غذایی برای همه مردم و کاهش تعداد گرسنگان جهان باشد و دلیل آن عمدتاً فقر نسبی در کشورهای جهان درحال‌توسعه و عدم توزیع عادلانه درآمدها در بین اقشار مردم می‌باشد.
در ایران به‌رغم تأمین بیش از 3 هزار کیلوکالری در شبانه روز برای هر نفر از محل تولید داخلی محصولات کشاورزی و واردات آنها، وضعیت سوء تغذیه در اقشار کم‌درآمد به‌شدت نگران‌کننده است. برای بهبود وضعیت تغذیه در ایران علاوه بر تلاش برای افزایش تولیدات مواد غذایی و کاهش هزینه‌های تولید که آن نیز نیازمند شدید سرمایه‌گذاری است باید رشد تولید ثروت و توزیع عادلانه‌تر آن بین اقشار مختلف مردم و تجدیدنظر در نظام عرضه و توزیع مواد غذایی و محصولات کشاورزی مد نظر دولتمردان و سیاست‌گذاران قرار گیرد تا ان‌شاءالله شاهد خسارت‌های حاصل از سوء تغذیه و گرسنگی به‌رغم تأمین نسبی مواد غذایی نباشیم.

نوشتن نظر
نام شما:


نظر شما: نکته: کد HTML مجاز نیست!

رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تصویر اضافه ای برای این کالا وجود ندارد.